Magické místo Uherské Hradiště
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti
Soubor stylizovaných portrétů pro vizuální styl Slováckých slavností vína a otevřených památek 2023. Projekt několikadenního fotografování s řadou modelů vybraných přímo z řad folklórních studií a souborů z okolí Uherského Hradiště zakončený výstavou velkoformátových fotografií na nádvoří Reduty v Uherském Hradišti a tiskem katalogu Magické místo Uherské Hradiště.


Pro projekt bylo vybráno 21 krojovaných modelů, tanečnic a tanečníků, hudebníků z folklórních studií z regionu Uherskohradišťska.

Park a skanzen Rochus: Vendula Hrňová, Romana Šáchová, Magdalena Janálová, David Sagula, Matyáš Mráček a Jan Ševčík Prokop
Kaple sv. Rocha: Jan Mikuš
Slovácká búda: Petr Polách, Patrik Matušina, Adam Borusík
Centrum města: Magdalena Dvořanová, Gabriela Schneiderová, Simona Schneiderová
Kostel sv. F. Xaverského: Tereza Vintrová, Matyáš Hráček a Ondra Hanus
Vinařský dům Mařatice: Julie Waltherová, Jan Mikuš, Ondřej Třetina a Miguel Alexandr Jara
Vinohradská ulice a vinohrady: Jakub Tomala a Drahomír Hlaváč

Make–up: Lucie Ježová
Produkce Adéla Mikulica a David Pavlíček
Návrh koncepce a fotografie: Marek Malůšek
Realizace Klub kultury Uherské Hradiště


Uherské Hradiště jistě je magické místo. Koncepce, kterou jsem si v počátku fotografování stanovil, byla zřejmá: „Fotíme pohádku, sen, kouzelná místa s přízračnou atmosféru, hraniční časy, hry barev a vůní. Krásné vznešené bytosti, které se opájejí výhradně hudbou, tancem, vínem a láskou. Na fotografiích budou ve výrazu hlubocí, opravdoví, odhodlaní, přesvědčení o smyslu svých činů. Čas pro ně neexistuje…“ Tak vznikl soubor částečně stylizovaných fotografií s nepřímou narací, které představují obrazy vrcholných momentů prožívání času v Uherském Hradišti, například v průběhu Slováckých slavností vína…

Fotografování probíhalo v průběhu několika dnů, resp. podvečerů a večerů s pečlivě připravenou produkcí, castingem a stanovením lokací. Scény byly pro dosažení specifické atmosféry dosvěcovány kombinací zábleskových a pevných světel. Významná pozornost byla věnována vzájemným interakcím modelů a jejich reakcím na prostředí, se kterým byli konfrontováni. Cílem bylo zaznamenat situace skutečně prožité, procítěné, dodat jim reálný emotivní rozměr…
Fenomén přijetí kroje a naplňování lidových tradic nejmladší generací mě dlouhodobě fascinuje a již dříve jsem se mu v různých podobách věnoval. Osobitost a opravdovost výrazu modelů považuji za klíčovou. Věřím, že je zjevné, že se nejedná o jakýsi „karneval“, kde kroj plní funkci kostýmu. Propojení je hlubší a skutečné. Na fotografiích tedy nejsou zachyceni „krojovaní“, ale lidé v kroji. Svébytné, charismatické osobnosti, které tradice a kroj přijaly jako svou volbu…
Právě modelům patří za spolupráci velký dík. Byli vybíráni přímo z řad folklórních studií a hudeb z našeho regionu. Mnozí z nich neměli s focením žádnou předešlou zkušenost. Přesto odvedli skvělou práci, které navíc neschází rozměr autenticity. Při hledání světla 
a výrazu pro fotografie bylo třeba se často obrnit trpělivostí. To všechno zvládli s profesionálním nadhledem.
(Úvodní text katalogu Magické místo Uherské Hradiště).